ADWENT Z MICHAŁEM W OLEŚNICY

/ Aktualności / ADWENT Z MICHAŁEM W OLEŚNICY
ADWENT Z MICHAŁEM W OLEŚNICY

Minęło pięć lat, kiedy w Oleśnicy powstało Rycerstwo św. Michała Archanioła i kiedy św. Michał Archanioł w kopii figury z Cudownej Groty Objawień na Gargano przybył do miasta po raz pierwszy. W tegorocznym adwencie Książę wojsk anielskich zawitał do parafii Matki Bożej Miłosierdzia. Dla wiernych był to niezwykły czas mocy i łaski.

W sobotę 8 grudnia 2018 roku w oleśnickiej parafii Matki Bożej Miłosierdzia rozpoczęły się adwentowe rekolekcje. Inne niż zwykle, bo połączone z nawiedzeniem kopii cudownej Figury św. Michała Archanioła z Groty Objawień na Gargano. W nauce na rozpoczęcie ks. Rafał Szwajca – michalita, przypomniał, że życie ludzkie splecione jest z aniołami, których Bóg posyłał do ludzi na kartach Pisma Świętego i nieustannie ich do nas wysyła. W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, na zakończenie dnia wierni modlili się Akatystem ku czci Najświętszej Dziewicy Maryi.

W niedzielny poranek św. Michał w cudownej figurze z Gargano przybył wreszcie do tej parafii. Wybrzmiała starożytna pieśń: „Siamo Pellegrini, siamo figli Tuoi! San Michel Arcangelo, prega per noi!” [Myśmy pielgrzymami, Twoimi dziećmi! Święty Michale Archaniele, módl się za nami! – przyp. aut.]. Ta pieśń towarzyszyła wiernym przez cały czas rekolekcji. Słowa powitania skierowała wybrana rodzina oraz proboszcz parafii ks. Zdzisław Paduch. Ten ostatni prosił św. Michała, by dzięki Jego pomocy ludzi na nowo odnaleźli wiosnę relacji z Bogiem, by doznali ciepła Bożej miłości, by czas rekolekcji przypomniał wszystkich, że człowiek został powołany do miłości Boga i ludzi.

W niedzielnych homiliach rekolekcjonista głosił, że św. Michał Archanioł całym sobą przypomina o istnieniu Boga i uobecnia zwycięstwo Jezusa nad grzechem, piekłem i szatanem. „Dzięki św. Michałowi, Królestwo Boże uobecnia się w naszym życiu, w naszych rodzinach i naszej parafii” – mówił ks. Rafał. W godzinie Apelu Jasnogórskiego wierni wzięli udział w wieczornym spotkaniu ze Archaniołem Michałem, w którym uczestniczyło ponad 100 osób. Ojciec rekolekcjonista próbował odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego warto modlić się do św. Michała.

W drugim dniu nawiedzenia o godz. 6.15 odprawiona został Msza św. roratnia, a o godz. 10.00 Msza św. dla chorych, samotnych i starszych połączona z indywidualnym błogosławieństwem nałożenia rąk. Po południu roraty dla dzieci, a wieczorem Msza św. z modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała oraz uwolnienie z nałogów. Dzień zakończył się wieczorną modlitwą w godzinie Apelu Jasnogórskiego z rozważaniem na zakończenie dnia, w którym uczestnicy mogli poznać tajemnicę objawień anioła w Fatimie w roku 1916.

Ostatni dzień rekolekcji, to Msze św. i nauki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na spotkaniu został odmówiony Akt Poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi. Natomiast na Mszy św. pożegnania o godz. 18.00 Ksiądz Proboszcz zawierzył św. Michałowi całą wspólnotę parafialną.

Na zakończenie odbyła się uroczysta procesja anielska do samochodowej kaplicy.

Święty Michale Archaniele! Dobrze że jesteś z nami! Módl się z nami i za nami! Pomagaj w nam walce ze złem, ponieważ – jak mówił św. Jan Paweł II – „ta walka z demonem jest aktualna również dzisiaj, bo demon jest żywy i działa w świecie”.

A Ty w tej walce stój u boku Kościoła świętego, aby go bronić przeciwko wszelkim przewrotnościom świata.

xrs